pohotovost
603 948 609

Kastrovat či nekastrovat?

Přemýšlíte o tom zda Vašeho pejska či kočičku nechat vykastrovat. Pokusíme se Vám popsat hlavní důvody a případy, ve kterých kastraci podstoupit, jaká můžou být rizika a jaké z toho plynou výhody.

Kastrace je jedním z nejčastějších chirurgických zákroků, který provádíme. U každého pacienta doporučujeme v jakémkoliv věku nechat provést předoperační vyšetření. To se skládá z biochemického a hematologického vyšetření krve a z rentgenologického posouzení hrudníku (zajímá nás zejména tvar srdce, průdušnice a vzdušnost plic) a slouží pro minimalizaci rizik spojených s celkovou anestezií. Tu na našem pracovišti doporučujeme výhradně inhalační a to díky velmi rychlému probouzení z narkózy. U kastrací fen a koček máte také na výběr, zda provést kastraci standartně nebo laparoskopicky.

U psů a koček a také u samců a samic jednotlivých druhů se důvody, výhody a rizika velmi liší, proto si vše popíšeme v následujících kategoriích.

Pes
U psů samců se provádí kastrace na naše doporučení zejména z těchto důvodů - benigní hyperplazie prostaty, prostatální cysty a abscesy, nádory paranálních žláz, nádory a hyperplazie ocasních žláz, nádory varlat, perineální kýly. U všech těchto onemocnění je kastrace při terapii nutná a zabraňuje další progresi a recidivě. Na přání majitele se psi často kastrují z důvodů zvýšené agresivity, dominance, hypersexualita, zabránění nechtěnému nakrytí při přítomnosti feny v domácnosti. Kastrovaní pejsci bývají často pohodlnější, klidnější a mezi nejvážnější nežádoucí účinky patří sklony k obezitě.

Fena
Feny se kastrují nejčastěji při těchto onemocněních - cukrovka, záněty dělohy (u fen je toto život ohrožující onemocnění, které se musí poté řešit urgentní kastrací, ve vyšším věku velmi časté), ovariální cysty (a další patologie na vaječnících a děloze), neoplazie na mléčné žláze (u těchto nádorů funguje tzv. raná kastrace provedená před nebo po prvním hárání jako výrazná prevence jejich vzniku). Než se majitelé feneček rozhodnou pro preventivní kastraci, je třeba vědět, že hrozí opět sklony k obezitě, může se objevit zvýšená agresivita vůči jiným psům a na stáří také riziko inkontinence moči a to zejména u fen větších plemen (nad 20kg).

Kočky a kocouři
U kocourů i koček jsme jednoznačně zastánci preventivní kastrace všech volně žijících jedinců, z důvodu kontroly stavu populace. Majitelé kocourů žijících v bytě nechávají provést kastraci zejména z důvodu značkování a velmi nepříjemného zápachu, u koček zase pro nervozitu a vokalizaci při mrouskání. Velmi časté mrouskání a nezabřeznutí také vede k vyčerpání a hubnutí kočičky. Zdravotní důvody u kocourů a koček jsou poté velmi podobné důvodům u psů a fen. Jako nežádoucí účinky kastrace opět musíme zmínit sklony k obezitě. Obezní kocouři mají poté výrazně vyšší riziko onemocnění dolních cest močových (záněty močového měchýře, tvorba močových kamenů).

Tedy kastrovat či nekastrovat? Na tuto otázku Vám nejsme schopni odpovědět paušálně. Ke každému pacientovi přistupujeme individuálně a naše doporučení se liší. Vždy s Vámi probereme výhody kastrace přímo u Vašeho mazlíčka a upozorníme Vás na rizika, proto se nás nebojte zeptat a příjďte se poradit na naši kliniku.

Copyright © 2024 veterinární klinika YORICA