pohotovost
603 948 609

Jak zatočit s obezitou

 

JAK SPRÁVNĚ PŘISTUPOVAT K NADVÁZE U VAŠEHO MAZLÍČKA

 

Za obézní je považováno zvíře, u něhož nadměrný obsah tělesného tuku zvýšil hmotnost o 15-20% nad hmotnost ideální nebo danou plemenným standardem. Nezbytné pro určení stupně nadváhy je posouzení kontur těla – posuzuje se tvar kohoutku, zřetelnost žeber, tvar břicha a zad. Nadváhu je nutno odlišit od nárůstu hmotnosti, který je způsoben hromaděním tekutin v těle nebo nádorem rostoucím v hrudníku nebo břiše. Obezitu nelze vždy svádět na plemenné predispozice, jako tomu může být u beaglů, retrívrů, kolií, kokršpanělů a jezevčíků. Větší význam v rozvoji obezity hraje nedostatek pohybu, ve srovnání s neadekvátně vysokým přísunem energie v potravě.

 

 

Zvláště u zvířat kastrovaných, která podle studií vyžadují až o 30 % méně energie v denní dávce, je zajištění dostatečného pohybu nezbytné. Největší problémy mohou nastat u zvířat krmených domácí, vařenou stravou, neboť v jejich případě je denní krmná dávka pouze odhadována.

Existuje celá řada redukčních diet, které vzestup hmotnosti zastaví a zahájí její redukci, a to bezpečně, bez hladovění. Omezí se i rizika metabolických problémů při příliš rychlém hubnutí. Doporučujeme krmit obézní zvířata např. speciální dietou Hills metabolic a kastrovaná zvířata dietou pro kastráty.

f11f315a684a4c3b9ce588bc6318dbef


Vždy je však nezbytné zjistit, zda obezita není známkou nemoci, metabolickým onemocněním. Zvláště tehdy, pokud majitel pozoruje další klinické obtíže a dietními opatřeními bylo vyloučeno překrmování! Cílem vyšetření u lékaře je tedy zjistit, zda je zvýšení hmotnosti způsobené vzestupem objemu tělesného tuku nebo zda za zvětšení objemu dutiny břišní odpovídá nahromaděná tekutina, zvětšený orgán nebo nádor. Posuzuje se kůže, její vzhled a tloušťka, případné podkožní otoky, zda se neobjevuje třes, křeče nebo slabost. Vyšetření odebraného vzorku krve slouží k vyloučení zejména hormonálních potíží. Pokud je zvětšena hlavně dutina břišní, a nálezy laboratorní jsou pozitivní, je na místě provést ultrasonografické vyšetření. Kontroluje se především tkáň jater, sleziny a nadledvin, u fen i děloha (vyloučí se březost, zánět dělohy). Při tomto vyšetření už lékař může odhalit řadu druhotných komplikací obezity. Pacienti mají díky vyššímu obsahu tukové tkáně v hrudníku a v břiše dechové potíže – břišní tuk tlačí přes bránici na plíce, tuk v hrudníku omezuje roztažitelnost plic. Nadměrný obsah tuku v těle má vliv i na vzestup krevního tlaku, stoupají nároky na srdeční sval. Po určité době lze pozorovat příznaky počínající cukrovky – zvýšený příjem tekutin, časté močení. Obezita vede postupně k degeneraci kloubní chrupavky, která nedokáže odolávat nadměrnému tlaku, rozvíjí se degenerativní změny na kloubech, pes hůře chodí a/nebo kulhá.

 
Nejčastější příčiny nadváhy

Přejídání a překrmování.

Nedostatek pohybu – starší jedinec, zvíře s onemocněním pohybového aparátu.

Aplikace léků –  např.kortikoidy

Poruchy žláz s vnitřní sekrecí – nadměrná funkce nadledvin, snížená funkce štítné žlázy, nadbytek růstového hormonu, inzulinom.

Součástí péče o nadváhou namáhané klouby může být i kloubní výživa Hyalchondro DC, Aptus Aptoflex Také díky ní se velmi brzy obnoví hybnost a pružnost kloubů, svalů a vazů.

 

Copyright © 2024 veterinární klinika YORICA