Mezi najčastější příčiny akutně vzniklého kulhání na zadní končetinu patří bezesporu úplná nebo parciální ruptura předního zkříženého vazu v kolenním kloubu (zkratka LCC odvozena od latinského názvu vazu - ligamentum cruciatum craniale). Prasklý vaz způsobí výraznou předozadní nestabilitu kolenního kloubu a pacient bezprostředně po traumatu není schopen končetinu zatížit. Po několika dnech akutní bolestivost odezní a pejsek začne nohu opatrně používat, ale pokud se neprovede chirurgický zákrok, kulhání je doživotní a dojde k výrazným artrotickým změnám.
Diagnostika prasklého předního zkříženého vazu se provádí v sedaci. Při palpaci kolene bývá přítomen předozadní posun v kloubu - tzv. zásuvkový příznak. Dále je provedeno RTG vyšetření, které rovněž odhalí typický posun a zhodnotí se přítomnost artrotických změn.
Operativní řešení ruptury LCC se dělí na extrakapsulární (nezasahují do kloubu) a intrakapsulární (zasahují do kloubu) metody. U malých plemen na našem pracovišti využíváme extrakapsulární metodu pomocí náhrady vazů syntetickým materiálem, který se provlíká předvrtaným otvorem v holenní kosti. Tato metoda však poskytuje pouze částečnou stabilizaci kloubu a po operaci dochází dochází vždy k více či méně závažným artrotickým změnám. Proto v současné době upřednostňujeme metodu TTA (Tibial Tuberosity Advancement). Při této metodě je provedena osteotomie holenní kosti a její fixace v nové pozici pomocí titanové klece, titanové plotýnky a titanových šroubů. Díky tomuto dojde k posunutí úponu čéškového vazu, změní se dynamika kloubu a k předozadní nestabilitě již nedochází.
Při operaci je nutné nejprve otevřít a zrevidovat kolenní kloub, odstranit prasklé vazy a provést revizi menisků. Pokud jsou menisky poškozeny, je nutné je rovněž ošetřit. Přímo do kloubu se žádná náhrada vazů nedává. Poté se přistoupí k samotné osteotomii a vložení titanových implantátů.
Po operaci je velmi důležitý striktní klidový režim. Končetinu musí pacient začít zatěžovat postupně. Při nedodržení klidu a zvýšenému pohybu brzy po operaci také dochází k přetěžování druhého kolene a riskuje se brzké prasknutí vazů v druhém kolenním kloubu.
TELEFON:
596 913 397
MOBILNÍ TELEFON:
739 802 030
POHOTOVOST:
603 948 609
e-mail: info@klinika-yorica.cz
Copyright © 2023 veterinární klinika YORICA