pohotovost
603 948 609

Fraktura vřetenní a loketní kosti

Dne 12.5.2011 navštívili naše pracoviště majitelé 4 měsíčního štěněte jorkšírského teriéra.

Pacient si před hodinou hrál s druhým větším psem v domácnosti bez dohledu majitelů a výrazně zakňučel. Od té doby nemůže nastoupit na levou hrudní končetinu. Při klinickém vyšetření byl pacient v šoku, končetinu nezatěžoval a při manipulaci s ní projevoval výraznou bolestivost. Z tohoto důvodu byla pacientovi zavedena kanyla a byl uveden do sedace.

 Při prohmatávání končetiny byla zjištěna krepitace v oblasti vřetenní a loketní kosti.

rtg1Na zhotoveném RTG snímku byla potvrzena kompletní a dislokovaná fraktura obou těchto kostí. Pacientovi byly aplikovány léky proti bolesti, antibiotika a infuze, na zlomenou nohu byla přiložena Robert-Jonesova bandáž a na další den byla naplánována operace.

Pro zákrok byla zvolena uzavřená repozice zlomeniny a  zevní fixace dráty a rámem. Během operace se kontrolovala poloha reponovaných fragmentů pomocí RTG snímků. Do obou fragmentů zlomených kostí byly zavedeno celkem 5 drátů, které byly zevně fixovány pomocí akrylátového rámu. Pacientovi byla  nasazena antibiotika a preparát s vápníkem. Pooperačně bylo nutné pravidelně končetinu převazovat a ošetřovat místa průniku drátů do končetiny z důvodu infekce.

Majitelé byli poučeni a následné převazování a toaleta se prováděla v domácích podmínkách.

Po 5 týdnech od operace byl proveden kontrolní RTG snímek, kde byl patrný úplný srůst fractury. Za další týden byl pacient sedován, opět byl stav končetiny zkontrolován RTG snímkem a zevní fixace byla z končetiny po 6 týdnech vytažena. Na další 2 týdny byla na končetinu přiložena bandáž s termoplastickou dlahou.

V současné době je pacient bez potíží, končetinu normálně zatěžuje.

fraktura vreteni a loketni kosti york

Copyright © 2023 veterinární klinika YORICA