pohotovost
603 948 609

Co dělat při záchvatu?

Co můžete udělat, když má Váš pejsek epileptický záchvat?

Máte doma pejska s diagnostikovanou epilepsií? Níže uvádíme pár rad a jeden zajímavý článek na toto téma. Pokud má Váš pejsek záchvat poprvé, vždy nejprve navštivte veterináního lékaře.

- I když to nebývá lehké, zachovejte klid. Pro psa je v tu chvíli nejlepší, když na něj mluvíte klidným a přátelským hlasem.

- Dejte stranou nábytek a předměty, o něž by si pejsek mohl při záchvatu ublížit. Pokud se jedná o nábytek, s nímž nelze pohnout, pak mezi něj a psa položte polštáře nebo deku.

- Pod hlavu pejskovi dejte něco měkkého, například polštářek. Počínejte si opatrně, aby Vás pejsek v záchvatu nepokousal.

- Vypněte ostré světlo, ztlumte hlasitou hudbu nebo televizi.

- Pokud záchvat trvá déle než 5 minut nebo pokud se záchvaty opakují, je však nutné vyhledat urychleně pomoc veterináře.

- Máte doma pejska epileptika? Mezi povinnou výbavu patří rektální diazepam, který použijte v případě déle trvajícího záchvatu a poté ihned zkontaktujte veterináře.

- Veďte si záznamy o proběhlých záchvatech a podaných přípravcích. Vyhodnocujte tyto informace, sledujte souvislosti.

pack e diazepam

 

Led jako účinná aretace při záchvatu
Z Kanady i USA se k Nám dostala zpráva o úspěšném veterinárním využití jednoduché, efektivní techniky pro aretaci epileptického záchvatu u psa. Citát Celostátní veterinární medicíny, říká: „Padesát jedna psů trpících epilepsií bylo během záchvatu úspěšně ošetřeno technikou, která spočívá v přikládání ledu na hřbet (mezi obratli T10 a L4).Ukázalo se, že tato technika účinně zastavuje nebo zkracuje záchvat. Led je nutno přiložit hned, jak záchvat zpozorujeme. Používá se buď blok ledu nebo led ve formě kostek či drti v igelitovém sáčku. Led je třeba pevně přitisknout ke hřbetu psa v oblasti mezi obratli T10 (desátý hrudní obratel) a L4 (čtvrtý bederní obratel). Velikost ledu musí být dostatečná pro pokrytí celé této oblasti. Udržujte stálý tlak v dané oblasti, dokud si pes sám nelehne do hrudní polohy nebo se nepokusí vstát a chodit. Pokud má pes sklony k opakovaným záchvatům, případně vykazuje znaky nástupu dalšího záchvatu po odstranění ledového obkladu, led by měl být znovu přiložen, dokud si opět nelehne do hrudní polohy (v případě opakovaných záchvatů je nutné veterinární vedení). Někteří lidé použili sáčky nebo krabice mražené zeleniny, ale ty se ukázaly jako méně účinné. Čím dříve byl led při epileptickém záchvatu přiložen, tím úspěšněji byl záchvat zastaven nebo zkrácen. Dále bylo pozorováno, že psi se po záchvatu rychleji a lépe zotavili.“

led

 

Zdroj: H. C. Gurney, DVM, and Janice Gurney, B.S., M.A., A Simple, Effective Technique for Arresting Canine Epileptic Seizures, The Journal of the American Holistic Veterinary Medical Association, Leden-Březen 2004, strany 17-18


Copyright © 2024 veterinární klinika YORICA